Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar och läger 2020


Nedanstående tabell innehåller de aktivteter där OK Tyr Ungdom aktivt deltar med ungdomar och ledare på tävlingar och läger. För dessa aktiviteter kommer kallelse, samordning med gemensam avresa samt tillgång till ledare för alla våra barn/ungdomar. OK Tyr betalar delar eller hela avgiften för sina medlemmar vid dessa tillfällen.

Förutom nedanstående aktiviteter deltar stora delar av ungdomarna, föräldrar och ledare på många andra arrangemang under året utan formell samordning från ungdomsledarna och klubben. Mycket samarbete bland klubbens medlemmar sker även kring dessa aktiviteter och vi vill mer än gärna att den som vill hänger på oss på alla våra äventyr under året.

Datum  

Aktivitet        

Plats

Grupper

fred-lörd 
4-5/4

Dejelägret

Deje (Inställt)

Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

sönd
6/4

Kolmårdskaveln

Norrköping (Inställt)

Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd
18/4

Boforsloppet
Lilla VM #1

Karlskoga/Degerfors
(Inställt)  

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

sönd
19/4

Letälvsträffen 

Karlskoga/Degerfors
(Inställt)

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd-sönd 
2-3/5

10-mila
Ungdomsstafetten

Upplands Bro (Inställt)

Gul svårighetsnivå och svårare 
(tävlingsvana ungdomar)

lörd 
2/5

10-mila-läger

Tyr-stugan (Inställt)

de som inte vill/kan åka med till 10-mila

lörd
16/5

Vikingträffen 
Lilla VM #2

Ekshärad

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd
23/5

Filipstadsträffen
Lilla VM #3

Kalhyttan, Filipstad

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd-sönd
30-31/5

Värmlandslägret
(VOF-arr.)

Karlstad/Hammarö
(Osäkert format)

Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina
(måste behärska gul nivå)

lörd
6/6

DM sprint
Lilla VM #4

Torsby

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd
6/6

Sprint-stafett, 
2-mannalag

Torsby

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

sönd-fred
21-26/6

Rikslägret 
orientering

Idre

Guld07, Guld06, Platina
(Orange svårighetsnivå och svårare)

fred-lörd
31/7 - 1/8

Ungdomens
10-mila

Tibro

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina
(tävlande som springer själv)

xxx

Distriktsmatchen  
(VOF-arr.)

 

Guld07, Guld06, Platina

sönd
23/8

Värmlandsserien

Kristinehamn

Hela klubben

sönd
30/8

SISU-/Dejeträffen

 

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

sönd
6/9

DM Lång

Kil

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd
12/9

DM Medel

Årjäng

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

sönd
13/9

DM Stafett

Segmon/
Värmlandsbro

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

fred-sönd
18-20/9

USM
(VOF-arr.)

Falköping

15-16 åringar, deltagare enligt VOF Ungdom

sönd
20/9

Kroppa IF:s 
Nationella

Nykroppa

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

fred
2/10

Värmlandstrippeln 
Natt, med Natt-DM

Ålviksbacken, Grums

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd
3/10

Värmlandstrippeln
Medel

Ålviksbacken, Grums

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

sönd
4/10

Värmlandstrippeln
Lång

Ålviksbacken, Grums

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

lörd-sönd
17-18/10

Daladubbeln

Rupstjärn, Falun

Tyrunner11, Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Guld07, Guld06, Platina

Uppdaterad: 29 FEB 2020 15:18 Skribent: Maria Eriksson
Epost: This is a mailto link

hem

orientering


bokningtyrstugan

miniatyrerna-95px

Stöd OK Tyr Ungdom -handla på Ullmax via länken här nedan

ullmax

trimtex  

Postadress:
OK Tyr
Tyrstugevägen 5
65465 Karlstad

Besöksadress:
Tyrstugan, Tyrstugevägen
65465 Karlstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info