Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar o läger 2019


Nedanstående tabell innehåller de aktivteter där OK Tyr Ungdom aktivt deltar med ungdomar och ledare på tävlingar och läger. För dessa aktiviteter kommer kallelse, samordning med gemensam avresa samt tillgång till ledare för alla våra barn/ungdomar. OK Tyr betalar delar eller hela avgiften för sina medlemmar vid dessa tillfällen.

Förutom nedanstående aktiviteter deltar stora delar av ungdomarna, föräldrar och ledare på många andra arrangemang under året utan formell samordning från ungdomsledarna och klubben. Mycket samarbete bland klubbens medlemmar sker även kring dessa aktiviteter och vi vill mer än gärna att den som vill hänger på oss på alla våra äventyr under året.

Datum   Aktivitet         Var Grupper
29-30/3 Dejelägret Deje Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
6-7/4 Kolmårdskavlen Norrköping Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
13-14/4 Swedish League Segmon Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
21/4 Boforsloppet Karlskoga/Degerfors   Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
22/4 Letälvsträffen
Lilla VM #1
Karlskoga/Degerfors Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
27-28/4 10-mila
Ungdomsstafetten 
Glimåkra, Östra Göinge   Gul svårighetsnivå och svårare
(tävlingsvana ungdomar)
27-28/4 10-mila-läger Tyr-stugan Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05
xx/5 Maratonstafetten   Tyr-stugan Alla
18/5

Filipstadsträffen
Lilla VM #2

Filipstad Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
19/5 Vikingträffen 
Lilla VM #3
Sunnemo Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
25-26/5 Värmlandslägret
(VOF-arr.)
Västvärmland Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
(måste behärska gul nivå)
 6/6

DM sprint
Lilla VM #4

Arvika Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
 24-29/6 Rikslägret
orientering
Idre Guld06, Guld05, Platina 
(Orange svårighetsnivå och svårare)
 2-3/8

Ungdomens
10-mila

Ljunga, Örby, Kinna Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
(tävlande som springer själv)
6-7/8

Distriktsmatchen  
(VOF-arr.)

Kristinehamn Guld06, Guld05, Platina
 25/8 Värmlandsserien Karlskoga Hela klubben
 30/8 DM natt
Lilla VM #5
Skattkärr Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
1/9 DM Lång Deje, Forshaga Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
7/9 DM Medel Mangen Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
8/9 DM Stafett Koppom Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
13-15/9 USM
(VOF-arr.)
Oskarshamn 15-16 åringar, deltagare enligt VOF Ungdom
29/9 Kils OK:s Nationella
Lilla VM #6, final
Kil Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
18-20/10 Daladubbeln Falun Tyrunner10, Tyrunner09, Silver08, Silver07, Guld06, Guld05, Platina
Uppdaterad: 26 JAN 2019 18:30 Skribent: Maria Eriksson
Epost: This is a mailto link

hem

orientering


bokningtyrstugan

miniatyrerna-95px

Stöd OK Tyr Ungdom -handla på Ullmax via länken här nedan

ullmax

trimtex  

Postadress:
OK Tyr
Box 284
65107 Karlstad

Besöksadress:
Tyrstugan, Tyrstugevägen
65465 Karlstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info