Hoppa till sidans innehåll

Ungdomens 10-mila i Ambjörnarp

2017-08-01 22:40
37 härliga Tyr-ungdomar fyllde en hel buss tillsammans med ledare och föräldrar på helgens blöta men roliga och spännande resa till Ungdomens 10-mila i Ambjörnarp utanför Tranemo. På bilden ser man alla 30 HD12 löparna samlade innan start.
  • Uppdaterad: 2017-08-07 00:41

De 37 Tyr-ungdomarna sprang i 7 olika lag tillsammans med tillskott från våra grannklubbar VästVärmlands OK, Kils OK, Skattkärrs SOK och Kristinehamns OK. Väldigt kul att vi tillsammans kan erbjuda alla ungdomar att springa stafett i gemensamma Värmländska lag. 

Info och resultat kring tävlingarna hittar ni på www.u10mila.se
Bilder tagna av OK Tyr-kameror under tävlingarna går att se som inloggad (idrottonline inloggning) på ungdoms bildsida

Resultaten blev också lyckade.
HD12 lagen var ihopsatta för att vara så jämna som möjligt. 4 av de 5 lag kom i mål i ett spann på mindre än 3 minuter vilket gav platserna 42, 45, 54 och 58 bland stafettens 115 lag. En miss i stämplingen gjorde tyvärr att ett av lagen saknar placering. 

Det relativt unga D18 laget kom tillslut in på en 37'e plats bland de 71 startande lagen.

För HD18 laget, som var ett kombinationslag med Kils OK gick det väldigt bra. Man förbättrade fjolårets fina placering och hamnade på en fin 8'e plats (12'a 2016) i stenhård konkurrens från de 75 andra lagen i stafetten.
 

Efter några mindre ändringar i uppställningarna på fredagen, såg Lag- och ledarfördelningar för OK Tyrs stafettlag ut så här 2017:

Löpare HD18 Sträcka Ledare

 

Tyr/Kil

 

 

Pär N, Ylva O

Oskar Nyman 1  
Lukas Olm (Kils OK) 2  
Mathias Hane 3  
Olof Skoglund (Kils OK) 4  
Isak Wikström 5  
Danilo Moberg 5  
Isak Holmgård (Kils OK) 5  
Richard Take 6  
Linus Nilsson 7  
Anton Uller (Kils OK) 8  
Gustav Perman 9  
Jonatan Uller (Kils OK) 10  

 

Löpare D18 Sträcka Ledare

 

Tyr/Västvärmland/Kil

 

 

Johanna K, Anna H

Elsa Albinsson 1  
Klara Johansson (VVOK) 2  
Lova Perman 3  
Linn Andersson 3  
Klara Nordström (Kils OK) 3  
Cornelia Kindlund 4  
Nicolina Moberg 5  

 

Lag, Löpare HD12 Sträcka Ledare

 

Tyr Röd

 

 

Andreas M, Maria E

Anton Jonsson 1  
Milla Forkeus 2  
Izabella Ljungberg 3  
Tilda Kindlund 3  
Johannes Isaksson 3  
Felix Lind 4

 

 

Tyr Svart

 

 

Malin J, Fredrik E

Arvid Eriksson 1  
Albin Isaksson 2  
Tuva Henricsson 3  
Alvar Eklind 3  
Irma Eriksson 3  
Oscar Andersson 4  

 

Tyr Vit

 

 

Jörgen G, Mikael L

Hugo Ekström 1  
Adam Stråle 2  
Ivar Wikström 3  
Albin Ransjö 3  
Mira Karlström 3  
Danilo Moberg 4  

 

Tyr Grön

 

 

Mattias P, Jenny N

Linus Nilsson 1  
Malte Granefelt 2  
Matteo Moberg 3  
WIlma Jonsson 3  
Gustav Jörg 3  
Albert Brohede 4  

 

Tyr/Skattkärr/Kristinehamn

 

 

Angelica W, Magnus S

Alfred Nyberg (Skattkärrs SOK) 1  
Johannes Wikström 2  
Sara Storm Andersson 3  
Annie Stråle 3  
Ella Nyberg (Skattkärrs SOK) 3  
Emelie Forslund (KOK) 4  
Skribent: Mattias Persson
Epost: This is a mailto link

hem

orientering


bokningtyrstugan

miniatyrerna-95px

Stöd OK Tyr Ungdom -handla på Ullmax via länken här nedan

ullmax

trimtex

Postadress:
OK Tyr
Box 284
65107 Karlstad

Besöksadress:
Tyrstugan, Tyrstugevägen
65465 Karlstad

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info